Jonte Bergman i E-handel

Användningen av QR-koder ökar snabbt

QR-koder har använts sedan 90-talet, men det är först nu när QR tekniken blir tillgänglig för den stora gruppen användare av sk smartphones, tex Iphone eller Android enheter som den blir riktigt intressant att använda i sälj och marknadsföringssyften. Under 2011 ökade användningen av QR-koder med nära 600 procent, enligt en undersökning från analysföretaget Competitrack och den utvecklingen ser ut att fortsätta.

QR- har många användningsområden och finns nu på tex brödettiketter.


Genom att scanna koden med en QR-läsare i min Iphone så får jag direkt upp 7 recept på hur jag kan använda brödet ifråga, tex får jag tips om en tonfiskklämma som ser riktigt god ut. Brödtillverkaren har helt enkelt tillfört mervärde till sin produkt och hjälper mig i beslutet vilket bröd jag skall köpa i affären.

Mobiler och surfplattor står för en allt större del av datatrafiken och mobil e-handel väntas slå igenom på allvar kommande år. Vill du sälja dina produkter direkt från trycksaker eller ett skyltfönster bör du titta närmare på QR SHOP som Wikinggruppen tog fram i början av 2012.

QR SHOP är en komplett fristående e-handelslösning för mobil e-handel baserad på inläsning av QR koder. Ingen speciell app behövs utan kunden kan använda valfri QR läsare i sin smartphone. Tanken med QR SHOP är helt enkelt att kunder på enklast möjliga sätt utan registrering eller dylikt skall kunna köpa produkter direkt i sin smartphone från trycksaker, tex annonsblad, broschyrer etc.

Att skapa egna QR-koder är enkelt och kan tex göras här alternativt scannar du nedanstående qrkod med din qr-läsare för att tas till rätt sida 🙂

 

 

Mail

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.

Nyhetsbrev

Anmäl er till vårt inspirerande nyhetsbrev som kommer en gång i månaden.