Datorer säljer bäst på nätet

On 2010/05/21, in E-handel, by admin

I en artikel i Aftonbladet kan man läsa att det som säljer bäst på nätet, i pengar mätt, är datorer. Hemelektronik utgör en stor del av omsättningen i e-handeln och när det kommer till antal varor vi handlar så är det kläder som säljer bäst.

Vitvaror och byggvaror spås hamna i topp

Trenden pekar på att vitvaror och byggvaror går starkt framåt på nätet. Fler och fler handlar denna typ av varor på nätet och fler och fler tjänster säljer också denna typ av varor via nätet.

Än så länge domineras dock handeln av datorer, hemelektronik och kläder. En intressant faktor rörande försäljning av kläder är att Ellos, enligt Aftonbladet, får in 76% av sina beställningar via nätet.

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>